Լարիսա Դավթի Ժուռուլի- բժշկական գիտությունների դոկտոր. պրոֆեսոր
1992- 2000թ.թ. հիմնադրել և ղեկավարել է Հայկական Բժշկական Ինստիտուտի մանրէաբանության ամբիոնը: Գիտական աշխատանքները նվիրված են թթվակայուն միկրոբակտերիաների դեղորայքային կայունության հարցերին:
Բազմաթիվ գիտական հոդվածների, մենագրությունների եւ ուսումնամեթոդական ձեռնարկների հեղինակ է:
1947թ. մինչեւ 1966թ. պրոֆեսոր Լ.Դ. Ժուռուլին աշխատել է ՀՀ ԳԱԱ նուրբ օրգանական քիմիայի ինստիտուտում, որպես ավագ գիտաշխատող, ապա լաբորատորիայի ղեկավար: 1966 թվականին նա հրավիրվել է աշխատանքի ՍՍՀՄ ԱՆ բժիշկների կատարելագործման Երևանի ինստիտուտ, որպես ուսումնական գծով պրոռեկտոր: Այս պաշտոնին նա աշխատեց 23 տարի:
1990 թվականից պրոֆեսոր ժուռուլին մեծ ավանդ ունեցավ ՀԲԻ-ի կազմավորման գործում:1994թ. պրոֆեսոր Լ.Դ.Ժուռուլին շնորհվեցՀԲԻ-ի Պատվավոր Պրոֆեսորի Doctor honoris causa կոչում: Մինչև իր կյանքի վերջը 2000 թվականը նա հանդիսացավ ինստիտուտի ուսումնական գծով պրոռեկտորը:
Ղարագյոզյան Կոնստանտին Գրիգորի -բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս
1991-2013թ.թ. հիմնադրել և ղեկավարել է Հայկական Բժշկական Ինստիտուտի կենսաքիմիայի եւ կլինիկական կենսաքիմիայի ամբիոնը: Հանդիսացել է նեյրոքիմիկոսների Հայկական ընկերության նախագահ, «Նեյրոքիմիա» (Մոսկվա) հայ-ռուսական ամսագրի գլխավոր խմբագրի տեղակալ: Կենսաքիմիայի, մոլեկուլային կենսաբանության, ուղեղի հետազոտությունների (JBRO –International Brain Berearch Organisation) բնագավառներում միջազգային գիտական ընկերությունների անդամ էր (ԱՄՆ, Կանադա, Ֆրանսիա, Գերմանիա): Բնական գիտությունների միջազգային ակադեմիայի փոխպրեզիդենտն էր (փոխնախագահը): Պարգեւատրվել է «Անանիա Շիրակացի» դիպլոմով եւ մեդալով, ինչպես նաեւ «Ռենտգենի», «Գիտության ասպեկտ», «Պալադինի», «Սիսակյանի», «Ռոբերտ Կոխի» եւ այլ միջազգային դիպլոմներով եւ մեդալներով: Հեղինակ է 580 հրատարակված աշխատությունների, 2 մենագրության: Ունի 4 հեղինակային անդորագիր, որոնք վերաբերվում են թոքերի տուբերկուլյոզի կլինիկական-փորձագիտական հետազոտություններին :
Հետազոտության բնագավառը
Հայաստանում լիպիդոլոգիական հետազոտությունների հիմնադիրն է: Օրգանիզմի կենսաբանական համակարգերի ֆունկցիոնալ ակտիվության համար նորմայում եւ պաթոլոգիայում ֆոսֆոլիպիդների մասնակցության մոլեկուլային մեխանիզմների հետազոտությունը:
Մամիկոնյան Ռաֆայել Սամվելի – գիտությունների վաստակավոր գործիչ, բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
1990-1995թ.թ. հանդիսացել է ՀԲԻ-ի պրոռեկտոր կլինիկայի գծով:
1950 թվականին ավարտել է ԵՊԲԻ եւ նույն թվականին ընդունվել է ԵՊԲԻ-ի ասպիրանտուրա թերապիայի մասնագիտությամբ, որն ավարտելուց հետո պաշտպանել է թեկնածուական թեզ եւ անցել աշխատանքի ԵՊԲԻ-ի ֆակուլտետային թերապիայի ամբիոնում: 1967թ. պաշտպանել է դոկտորական ատենախոսություն: 1968-95թթ. բ.գ.դ. պրոֆ. Ռ.Ս.Մամիկոնյանը եղել է ԵՊԲԻ-ի №1 ամբիոնի հիմնադիրը և ղեկավարը:1973-80թ.թ. Ռ.Ս. Մամիկոնյանը եղել է ԵՊԲԻ բուժական ֆակուլտետի դեկան:
Պրոֆ. Ռ.Ս.Մամիկոնյանը նեֆրոլոգիայի հիմնադիրներից է Հայաստանում: Բազմաթիվ հոդվածների եւ մենագրությունների հեղինակ է:
Ունենալով մեծ մանկավարժական եւ բժշկագիտական փորձ պրոֆեսոր Մամիկոնյանը զգալի ավանդ ունեցավ ՀԲԻ-ի ձեւավորման եւ զարգացման գործում:
Ալեքսանդր Գրիգորիի Ալլավերդյան-բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
Ավարտել է գերազանցությամբ Երեւանի պետական բժշկական ինստիտուտի բուժական ֆակուլտետը: Այնուհետեւ սովորել է ասպիրանտուրայում, Մոսկվայի N 1 Սեչենովի անվան բժշկական ինստիտուտում, աշխարհահռչակ պրոֆեսորներ` Աբրիկոսովի եւ Ստրուկովի մոտ: 1953թ. պրոֆեսոր Ա. Ալլավերդյանը պաշտպանել է թեկնածուական թեզ, իսկ 1971թ. հաջողությամբ պաշտպանել է դոկտորական ատենախոսությունը: Նույն թվականին ՍՍՀՄ ԲՈՀ-ի կողմից նրան շնորհվել է պրոֆեսորի կոչում:
Պրոֆեսոր Ա.Ալլավերդյանը հանդիսացել է հանրապետության ախտաբանական անատոմիայի դպրոցի հիմնադիրներից: Նա երկար տարիներ հանդիսացել է հանրապետության ԱՆ գլխավոր պաթոլոգո-անատոմը: Նրա ղեկավարությամբ պատրաստվել եւ պաշտպանության է ներկայացվել 40-ից ավելի թեկնածուական եւ դոկտորական ատենախոսություններ:
Իր մանկավարժական գործունեությունը Ա.Ալլավերդյանը սկսել է դեռ երիտասարդ տարիներից Երեւանի պետական բժշկական ինստիտուտում, այնուհետեւ բժիշկների կատարելագործման Երեւանի ինստիտուտում:
Պրոֆեսոր Ա.Ալլավերդյանը լինելով իսկական մտավորական, գիտնական, մանկավարժ առաջին ջատագովներից դարձավ Հայկական բժշկական ինստիտուտի: ՀԲԻ-ի հիմնադրման օրվանից` 1990թ-ից պրոֆեսոր Ա.Ալլավերդյանը իր գիտելիքները եւ բոլոր հնարավորությունները ներդրեց ՀԲԻ-ի ձեւավորման գործում:
ՀԲԻ-ի հիմնադրման գործում ակնառու ծառայությունների համար 1993թ. պրոֆեսոր Ա.Ալլավերդյանին շնորհվեց Պատվավոր պրոֆեսորի Dօctor հօnօris causa կոչում եւ հաստատվեց նրա անվամբ կրթաթոշակ: Նա մինչև իր կյանքի վերջը ղեկավարեց ՀԲԻ-ի ախտաբանական անատոմիայի ամբիոնը:
Խաչատրյան Սահակ Հայրիկի – բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
2004-2016թ.թ. ղեկավարել է Հայկական Բժշկական Ինստիտուտի պաթոֆիզիոլոգիայի ամբիոնը , գիտության վաստակավոր գործիչ էր, ՀՀ բժշկական գիտությունների ակադեմիայի փոխպրեզիդենտ (փոխնախագահ):
1997 թվականին արժանացել էր «Տարվա մարդ» կոչմանը (ԱՄՆ): Պաթոֆիզիոլոգների գիտական ընկերության նախագահն էր Հայաստանում:
Պարգեւատրվել է «Պուրկինյե»-ի (1972թ., Չեխոսլովակիա), «Հանս Սելյե»-ի (1976թ., Կանադա), «Ջանելիձե»-ի (1985թ., ԽՍՀՄ ԲԳԱ) մեդալներով:
Հետազոտության ոլորտը
Ռեանիմատոլոգիայի պաթոֆիզիոլոգիական հիմունքները
Օրգանիզմի մահացման եւ վերակենդանացման մեխանիզմների հետազոտությունները
Գիտական գործունեությունը
Առաջին անգամ իր մեթոդը (ինսուլինը գլյուկոզայի հետ միասին) կիրառվել է հետռեանիմացիոն թերապիայում: Հեղինակ է 2 պաթոֆիզիոլոգիայի դասագրքի, «Ռեանիմատոլոգիայի պաթոֆիզիոլոգիական հիմունքները» մենագրության, 500–ից ավելի հրատարակված աշխատությունների, 20 գյուտի և ռացիոնալիզատորական առաջարկությունների:
Վահրամ Միհրանի Մուսաելյան – բժշկական գիտությունների դոկտոր պրոֆեսոր
Վ.Մ.Մուսաելյանը 1994թվականին հիմնել եւ մինչեւ 2010թվականը ղեկավարել է ՀԲԻ-ի դատական բժշկության ամբիոնը: 1954թ. գերազանցությամբ ավարտել է Երեւանի պետական բժշկական ինստիտուտը եւ անցել աշխատանքի Հայաստանի առողջապահության նախարարության դատաբժշկական փորձաքննության բյուրոյում, սկզբում որպես շրջանային, դատաբժշկական փորձագետ, ապա դիակների փորձաքննության բաժնի վարիչ: 1976թ. նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննության հանրապետական բյուրոյի ղեկավար, Հայաստանի առողջապահության նախարարության գլխավոր դատաբժշկական փորձագետ: Շուրջ 17 տարի նա ղեկավարել է դատաբժշկական ծառայությունը հանրապետությունում: Պրակտիկ աշխատանքը հաջողությամբ զուգակցելով գիտա-մանկավարժական գործունեության հետ, հրապարակել է դատական բժշկության տարբեր բաժինների արդիական հարցերով աշխատանքներ, որոնցից հիմնականը նվիրված է դատաբժշկական վնասվածքաբանությանը, սեքսոլոգիային, թունաբանությանը, տարիքի որոշման փորձաքննությանը: 1965թ-ին պաշտպանել է թեկնածուական, իսկ 1977թ-ին դոկտորական ատենախոսություններ: Վ.Մ.Մուսաելյանը աշխատանքային գործունեության ընթացքում բազմիցս զեկուցումներով հանդես է եկել դատական բժիշկների գիտական ընկերությունների, նստաշրջաններում, գիտաժողովներում եւ կոնֆերանսներում: 1991թ.ԽՍՀՄ բժշկական գիտությունների ակադեմիայի նախագահության որոշմամբ նշանակվել է գիտական խորհրդի անդամ դատական բժշկության գծով: 1982թ. դատական բժիշկների համագումարում ընտրվել է դատական բժիշկների համամիութենական գիտական ընկերության վարչության նախագահության կազմում: Երկար տարիներ Վ.Մ.Մուսաելյանը ղեկավարել է դատական բժիշկների հայկական գիտական ընկերության վարչությունը, իսկ մինչեւ 1993թ. ղեկավարել է Հայաստանի առողջապահության նախարարության դատաբժշկական ատեստացիոն հանձնաժողովը:
Նորավյան Ազատ Սողոմոնի -քիմիական գիտությունների դոկտոր , ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ
1990-2015 ղեկավարել է Հայկական Բժշկական Ինստիտուտի ընդհանուր եւ բիոօրգանական քիմիայի ամբիոնը:
Քիմիկ – օրգանիկ էր, նեյրոքիմիկոս, ՌԴ բնական գիտությունների ակադեմիայի անդամ եւ Եվրոպայի բնական գիտությունների ակադեմիայի իսկական անդամ:
Ուսումնասիրման բնագավառը:
Հիմնական աշխատանքները նվիրված էին ազոտ, ծծումբ եւ թթվածին պարունակող մոնո եւ բազմաօղակ հետերոցիկլերի սինթեզին եւ նրանց ստացման համար նոր եղանակների մշակմանը, ինչպես նաեւ ստացված նյութերի կառուցվածքի եւ կենսաբանական ակտիվությունների միջեւ եղած կապի ուսումնասիրությանը, կենտրոնական նյարդային համակարգի վրա ներգործող բնական ալկալոիդների հետերոնմանակների քիմիայի ուսումնասիրությանը:
Հայտնագործել եւ ուսումնասիրել է ազոտ, ծծումբ եւ թթվածին պարունակող 6 անդամանի հետերոցիկլիկ կենտրոնների փոխադարձ անցման ռեակցիան: Նրա կողմից առաջարկվել է կոնդեսացված հետերոցիկլիկ միացությունների մոտ գոյություն ունեցող օպտիմալ բիոդոնորության կոնցեպցիան, որը անհրաժեշտ պայման է հոգեմետ ակտիվությունների ցուցաբերման համար:
Ստամբուլցյան Ելենա Պարույրի – բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
1997-2011թ.թ. ղեկավարել է Հայկական Բժշկական Ինստիտուտի ֆտիզիատրիայի ամբիոնը:
Տուբերկուլյոզի դեպքում սիրտ-անոթային համակարգի փոփոխությունների եւ «Դիլիջան» լեռնա-կլիմայական առողջարանում բուժման դինամիկայի հետազոտությունները:
Տուբերկուլյոզի հիմնախնդիրները Ալժիրում:
Ունի 108 տպագրված աշխատություն, 2 դասագիրք, որից մեկը` հայերեն լեզվով, տուբերկուլյոզի բուժման համար ռացիոնալիզատորական առաջարկություն եւ 4 մեթոդական մշակումներ: Եղել է 3 թեկնածուական թեզերի ղեկավար : Վերջին տարիներին զբաղվում էր տուբերկուլյոզի համաճարակաբանությամբ, կլինիկայի եւ բուժման հարցերով: Պատրաստել է 54 կլինիկական օրդինատորներ, որոնք արդյունավետ աշխատում են Հայաստանի Հանրապետության տարբեր քաղաքներում եւ մարզերում: Լ.Պ.Ստամբոլցյանի ասպիրանտները զբաղեցնում են պատասխանատու պաշտոններ Մոսկվայի, Սանկտ-Պետերբուրգի գիտա-հետազոտական ինստիտուտներում:
Վարդանյան Մեդեյա Մկրտիչի – բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
1993-2012թ.թ. ղեկավարել է Հայկական Բժշկական Ինստիտուտի մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի ամբիոնը
Պտղի վրա մոր հիպերտրոֆիկական հիվանդության ազդեցության կլինիկական եւ ֆիզիոլոգիական բնութագիրը:
Պտղի զարգացման ներարգանդային հապաղման համախտանիշը:
Ընկերքային անբավարարության դեպքում պրոֆիլակտիկայի եւ բուժման հնարավոր ուղիները:
Ընկերքային անբավարարության էքսպերիմենտալ մոդելավորումը:
Ներարգանդային զարգացման հապաղում տարած երեխաների ֆիզիկական սեռական զարգացումը:
Առաջին անգամ հիմնավորել է արգանդային անբավարության նշանակությունը եւ ստեղծել էքսպերիմենտալ մոդել: Զբաղվել է երեխաների ֆիզիկական սեռական զարգացման վրա պտղի ներարգանդային զարգացման հապաղման ազդեցության հարցերով:
Յուրի Ղազարոսի Ախնազարով – բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
Յուրի Լազարեւիչի ծնողները բժիշկներ չէին , սակայն իրենց որդու մեջ դեռ մանկուց սերմանել էին բարություն, մարդասիրություն, մարդկանց օգտակար լինելու ցանկություն:
Պատերազմը որ սկսվեց, մենք ապրում էինք Սմոլենսկում: 1944թ., երբ ազատագրվեց քաղաքը, հորս նորից կանչեցին այնտեղ: Ես 6-րդ դասարանում էի սովորում: Հոսպիտալում շատ վիրավորներ կային: Ես աշխատում էի սանիտար: Տեսնելով վիրաբույժների աշխատանքը, իմ մեջ ցանկություն ծնվեց դառնալ վիրաբույժ եւ օգտակար լինել մարդկանց՚,- պատմում է Յուրի Լազարեւիչը:
Պրոֆեսոր Ախնազարովը աշակերել է պրոֆեսոր Սեդրակ Շարիմանյանին, երկար տարիներ համագործակցել պրոֆեսոր Վիգեն Մալխասյանի հետ:
Պրոֆեսոր Ախնազարովը պրակտիկ գործունեությանը զուգահեռ չորս տասնամյակից ավելի զբաղվել է մանկավարժական գործունեությամբ: Նա երկար տարիներ աշխատել է բժիշկների կատարելագործման Երեւանի ինստիտուտի վիրաբուժության ամբիոնում: Նրա սաներից շատերը առաջատար դիրքեր են գրավում Հայաստանի առողջապահության բնագավառում:
5 տասնամյակից ավելի աշխատանքային կենսագրություն ունի պրոֆեսոր Յուրի Ղազարոսի Ախնազարովը: Կարծես երեկ էր, որ Ղափանում պրոֆեսոր Իգոր Վիկտորովիչը ձեռքը տվեց նշտարը, եւ դողացող ձեռքերով ինքն արեց առաջին ինքնուրույն վիրահատությունըª ապենդէկտոմիա: Հետո, երբ ավարտեց բուհը, 6 տարի աշխատեց Տուլայի մարզում: Ապա Առողջապահության նախարար Նարիմանովի հրավերով վերադարձավ Երեւան, ստանձնեց ԱՆ 4- րդ գլխավոր վարչության հիվանդանոցի վիրաբուժական բաժանմունքի վարիչի պարտականությունները:
1964թ. ընդունվեց Երեւանի բժիշկների կատարելագործման ինստիտուտի վիրաբուժության ամբիոնի ասպիրանտուրա: 1969թ. պաշտպանեց թեկնածուական թեզը: Մինչ օրս աշխատում է Բժիշկների կատարելագործման ինստիտուտում (Առողջապահության ազգային ինստիտուտ):
Հայկական բժշկական ինստիտուտի հիմնադրումից 3 տարի անց պրոֆեսոր Ախնազարովը հրավիրվեց աշխատելու այստեղ եւ մինչ իր կյանքի մայրամուտը ղեկավարեց վիրաբուժական հիվանդություններ ամբիոնի գործունեությունը:
Վալենտինա Նիկիտի Ներսիսյան –բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
Պրոֆեսոր Վ.Ն.Ներսիսյանը ծնվել է 1924թ. հուլիսի 13-ին, Երեւանում:
1949թ. ավարտել է Երեւանի Պետական բժշկական ինստիտուտը 1950-1952թթ. աշխատել է Զալեսովո շրջկենտրոնի պոլիկլինիկայի տեղամասային բժիշկ: 1953-1956թթ. աշխատել է Բառնաուլ քաղաքի թ. 3 պոլիկլինիկայում, որպես տեղամասային թերապեւտ, ապա գաստրոէնտերոլոգ:
1956-1957թթ. աշխատել է Երեւանի մաշկա-վեներական դիսպանսերում որպես վեներոլոգ: 1957թ-ից աշխատել է Երեւանի Արյունաբանության եւ արյան փոխներարկման ինստիտուտում (հետագայում Ռ. Յոլյանի անվան հանրապետական արյունաբանական կենտրոն)` լաբորանտ, 1966-1972թթ` շճաբանական լաբորատորիայի վարիչ, 1972թ-ից` իմունոհեմատոլոգիայի բաժնի վարիչ:
1967թ. պաշտպանել է թեկնածուական, իսկ 1986թ.` դոկտորական թեզերը: Նրա գիտական ուսումնասիրությունները վերաբերում են իմունոտրանսֆուզիոլոգիայի, իմունոռեպրոդուկցիայի, իմունոգենետիկայի, անթրոպոլոգիայի հարցերին: Հեղինակ է շուրջ 200 գիտական հոդվածների եւ 2 մենագրության:
1996թ-ից հանդիսացել է Հայկական բժշկական ինստիտուտի հեմատոլոգիայի եւ կլինիկական իմունոլոգիայի ամբիոնի հիմնադիր եւ վարիչ:
1996թ-ին ընտրվել է Նյու Յորքի ԳԱ անդամ, իսկ 1999թ.` ՌԴ բնական գիտությունների ակադեմիայի անդամ:
Նուբար Լևոնի Ասլանյանի- բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր
Նուբար Ասլանյանը ծնվել է 1931թ. Եգիպտոսի Կահիրե քաղաքում: Ավարտելով Կահիրեի Գալուստյան ազգային վարժարանը, 1947թ. տեղափոխվել է Երևան և 1948թ. ընդունվել բժշկական ինստիտուտ, որը ավարտելուց հետո աշխատել է Ապարանի շրջանում, որպես տեղամասի վարիչ: ՈՒսումը շարունակել է ասպիրանտուրայում և 1960թ. պաշտպանել գիտական թեզ, ստանալով բժշկագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան: Հետագայում պաշտպանել է դոկտորական թեզ և ստացել դոկտորի գիտ. աստիճան: 1971թ. նրան շնորհվել է պրոֆեսորի կոչում:
1961թ-ից Ն. Ասլանյանը աշխատել է Սրտաբուժության ինստիտուտում, 1992-ից հանդիսացել է ՀԲԻ-ի կենսաքիմիայի ամբիոնի պրոֆեսոր, իսկ հետագայում կլինիկական կենսաքիմիայի ամբիոնի հիմնադիր եւ ղեկավար:
Պրոֆեսոր Ն. Ասլանյանը 500-ից ավելին գիտական աշխատությունների հեղինակ է: Ն. Ասլանյանը հիանալի դասախոս էր, տարիների կուտակված փորձը և գիտելիքները մատչելի ձևով փոխանցում էր իր սաներին:

Лариса Давидовна Журули-доктор медицинских наук, профессор
С 1992 по 2000 годы cоздавала и затем возглавила кафедру микробиологии Армянского медицинского института. Научные работы ее посвящены вопросам лекарственной стабильности кислотоустойчивых микробактерий.
Является автором многочисленных научных статей, монографий и учебно-методических пособий.
С 1947г. до 1966 г. профессор Л.Д. Журули работала в Институте тонкой органической химии НАН Армении старшим научным сотрудником, затем – заведующей лабораторией. В 1966 году она была приглашена на работу в Ереванский институт усовершенствования врачей Минздрава СССР – в качестве проректора по учебной работе. На этой должности она проработала 23 года.
С 1990 года профессор Журули вносила большой вклад в создание Армянского медицинского института. В 1994г. профессор Л.Д. Журули была удостоена звания Почетного профессора Doctor honoris causa АМИ. До 2000 года – конца своей жизни, она являлась проректором института по учебной части.
Карагезян Константин Григорьевич -доктор медицинских наук, профессор, академик АН РА
С 1991 по 2013 годы создал и возглавил кафедру биохимии и клинической биохимии Армянского медицинского института. Являлся президентом Армянского общества нейрохимиков, заместителем главного редактора армяно-российского журнала «Нейрохимия» (Москва). Член международных научных организаций в области биохимии, молекулярной биологии и по исследованию мозга (JBRO –International Brain Berearch Organisation), был членом Международных научных организаций (США, Канада, Франция, Германия). Был вице-президентом Международной академии естественных наук (зам.председателя). Награжден дипломом и медалью Анании Ширакаци, а также «Рентген», «Научный аспект», «Паладин», «Сисакян», «Роберт Кох» и другими международными дипломами и медалями.
Автор 580 опубликованных работ, 2-х монографий. Имеет 4 авторские лицензии, которые относятся к клинико-экспертным исследованиям туберкулеза легких.
Область исследования
Основатель липидологических исследований в Армении. Исследование молекулярных механизмов с участием фосфолипидов в норме и патологии для функциональной активности биологических систем организма.
Мамиконян Рафаел Самвелович — заслуженный деятель наук, доктор медицинских наук, профессор,
В 1990-1995гг. был проректором АМИ по клиническим вопросам. В 1950 году окончил ЕГМИ и в том же году поступил в аспирантуру ЕГМИ по специальности терапия, после окончания которой защитил кандидатскую диссертацию и перешел работать на кафедру факультативной терапии ЕГМИ. В 1967г. защитил докторскую диссертацию. В 1968-95гг. д.м.н., профессор Р.С. Мамиконян был основателем и руководителем кафедры №1 ЕГМИ. В 1973-80гг. Р.С. Мамиконян был деканом лечебного факультета ЕГМИ.
Профессор Р.С. Мамиконян является одним из основателей нефрологии в Армении. Автор многочисленных статей и монографий.
Обладая большим педагогическим и медицинским опытом, профессор Мамиконян внес значительный вклад в дело формирования и развития АМИ.
Алавердян Александр Григорьевич-доктор медицинских наук, профессор,
С отличием окончил лечебный факультет Ереванского государственного медицинского института. Затем учился в аспирантуре Московского медицинского института N 1 имени И.М.Сеченова, у всемирно известных профессоров А.И. Абрикосова и А.И. Струкова. В 1953г. профессор А. Алавердян защитил кандидатскую диссертацию, а в 1971 году -успешно защитил докторскую диссертацию. В том же году ВКК СССР ему было присвоено звание профессора.
Профессор А. Алавердян является одним из основателем школы патологической анатомии в республике. Долгие годы он являлся главным патологоанатомом в Министерстве здравоохранения республики. Под его руководством были подготовлены и представлены к защите более 40 кандидатских и докторских диссертаций.
Свою преподавательскую карьеру А. Алавердян начинал еще в молодости в Ереванском государственном медицинском институте, а потом – в Ереванском институте усовершенствования врачей.
Профессор А. Алавердян, будучи истинным интеллигентом, ученым, педагогом, стал одним из первых апологетов Армянского медицинского института.
Со дня основания АМИ – с 1990 года, профессор А. Алавердян все свои знания и возможности вложил в дело формирования АМИ. За выдающиеся заслуги в деле основания АМИ в 1993г. профессору А. Алавердяну было присвоено звание Почетный профессор Dօctor հօnօris causa и учреждена стипендия его имени. До конца своей жизни он руководил кафедрой патологической анатомии АМИ.
Хачатрян Саак Айкович-доктор медицинских наук, профессор,
В 2004-2016гг. руководил кафедрой патофизиологии Армянского Медицинского Института, был заслуженным деятелем науки, вице-президентом (вице-председателем) Академии медицинских наук РА.
В 1997 году он удостоился звания «Человек года» (США). Был председателем научного общества патофизиологов в Армении.
Был награжден медалями «Пуркине» (Чехословакия, 1972г.), «Ганс Селье» (Канада, 1976г.), «Джанелидзе (СССР, ГМИ, 1985г.).
Основы реаниматологических патофизиологий
Исследования отмирания организма и реанимационные механизмы
Научная деятельность
Впервые его метод (инсулин вместе с глюкозой) был применен в постреанимационной терапии.
Автор 2-х учебников по патофизиологии, монографии «Патофизиологические основы реаниматологии», более 500 опубликованных трудов, 20 изобретений и рационализаторских предложений.
Мусаелян Ваграм Миранович — доктор медицинских наук, профессор
В 1994г. основал и до 2010 г. руководил кафедрой судебной экспертизы АМИ. В 1954г. закончил с отличием Ереванский государственный медицинский институт и поступил на работу в Министерство здравоохранения Армении в бюро судебно-медицинской экспертизы, сперва как районный судебно-медицинский эксперт, а потом – заведующий отделом трупной экспертизы.
В 1976г. был назначен руководителем бюро республиканской судебно-медицинской экспертизы, главным судебно-медицинский экспертом Министерства здравоохранения Армении. Около 17 лет он руководил судебно-медицинской службой в республике. Успешно сочетая практическую работу с научно-педагогической деятельностью, опубликовал работы по актуальным вопросам различных разделов судебной медицины, основные из которых посвящены судебно-медицинской травматологии, сексологии, токсикологии, экспертизе определения возраста.
В 1965г. защитил кандидатскую, а в 1977г. – докторскую диссертации. В.М. Мусаелян в процессе своей деятельности неоднократно выступал с докладами в научных обществах судебных медиков, сессиях, научных собраниях и конференциях. В 1991г. по решению Президиума Академии медицинских наук СССР назначен членом ученого совета по линии судебной медицины. В 1982г. на съезде судебных медиков был избран в состав президиума управления Всесоюзного научного общества судебных медиков. Долгие годы В.М. Мусаелян руководил правлением Общества армянских научных судебных медиков, а до 1993г. – руководил судебно-медицинской аттестационной комиссией Министерства здравоохранения Армении.
Норавян Азат Согомонович -доктор химических наук, профессор, член-корреспондент НАН РА
В 1990-2015гг. руководил кафедрой Общей и биоорганической химии Армянского медицинского института.
Был химиком-органиком, нейрохимиком, Членом Академии естественных наук РФ и действительным членом Европейской Академии естественных наук.
Область исследования.
Основные работы были посвящены синтезу моно- и мульти-гетероциклов, содержащих азот, серу и кислород, и разработке новых методов для их получения, а также исследованию существующей связи между структурой полученных материалов и биологическими активностями, исследованию химии гетероаналогов природных алкалоидов, влияющих на центральную нервную систему.
Открыл и исследовал реакцию взаимного перехода 6-членных гетероциклических центров, содержащих азот, серу и кислород. Им предложена существующая у конденсированных гетероциклических соединений концепция оптимального биодонорства, которая является необходимым условием для проявления психотропной активности.
Стамболцян Елена Паруйровна – доктор медицинских наук, профессор
В 1997г. – 2011г. руководила кафедрой фтизиатрии Армянского медицинского института.
Область исследований
Исследования изменений сердечно-сосудистой системы при туберкулезе и динамики лечения в горно-климатическом санатории “Дилижан”.
Проблемы туберкулеза в Алжире.
Имеет 108 опубликованных трудов, 2 учебника, один из которых – на армянском языке, рационализаторское предложение о лечении туберкулеза и 4 методических разработки. Была руководителем 3 кандидатских диссертаций. В последние годы занималась вопросами эпидемиологии, клиники и лечения туберкулеза. Подготовила 54 клинических ординатора, которые успешно работают в различных городах и областях Республики Армения. Аспиранты Л.П. Стамболцян занимают ответственные должности в научно-исследовательских институтах Москвы, Санкт-Петербурга.
Варданян Медея Никитична — доктор медицинских наук, профессор
В 1993-2012 гг. руководила кафедрой акушерства и гинекологии Армянского медицинского института
Клиническая и физиологическая характеристика влияния на плод материнского гипертрофического заболевания.
Синдром задержки внутриматочного развития плода.
Возможные пути профилактики и лечения при плацентарной недостаточности.
Экспериментальное моделирование плацентарной недостаточности.
Физическое половое развитие детей, перенесших задержку внутриутробного развития.
Впервые обосновала значение маточной недостаточности и создала экспериментальную модель. Занималась вопросами влияния задержки внутриматочного развития плода на физическое половое развитие детей.
Ахназаров Юрий — доктор медицинских наук, профессор
Родители Юрия Лазаревича не были врачами, но они с малых лет привили сыну доброту, человеколюбие, желание быть полезным людям.
«Когда началась война, мы жили в Смоленске. В 1944г. после освобождения города отца снова вызвали туда. Я учился в 6-м классе. В госпитале было много раненых. Я работал санитаром. Увидев работу хирургов, во мне зародилось желание стать хирургом и быть нужным людям», – рассказывает Юрий Лазаревич.
Профессор Ахназаров учился у профессора Седрака Шариманяна, долгие годы сотрудничал с профессором Вигеном Малхасяном.
Профессор Ахназаров параллельно с трудовой деятельностью более четырех десятилетий занимался и педагогической деятельностью. Он долгие годы работал на кафедре хирургии Ереванского Института усовершенствования врачей. Многие из его учеников занимают ведущие позиции в сфере здравоохранения Армении.
Трудовая деятельность профессора Юрия Газаровича Ахназарова насчитывает более пяти десятилетий. Кажется, только вчера в Капане профессор Игорь Викторович передал ему ланцет, и он дрожащими руками сделал первую самостоятельную операцию – аппендэктомию. Потом, когда он закончил вуз, то 6 лет проработал в Тульской области. Затем по приглашению министра здравоохранения Нариманова вернулся в Ереван, приступил к обязанностям заведующего хирургическим отделением больницы 4-го Главного управления МЗ.
В 1964г. поступил в аспирантуру кафедры хирургии Ереванского Института усовершенствования врачей. В 1969г. защитил кандидатскую диссертацию. До сегодняшнего дня работает в Институте усовершенствования врачей (Национальный институт здравоохранения).
Через три года после создания Армянского медицинского института профессор Ахназаров был приглашен сюда на работу и до своей жизни возглавлял деятельность кафедру хирургических заболеваний.
Нерсисян Валентина Никитична — доктор медицинских наук, профессор
Профессор В.Н. Нерсисян родилась 13 июля 1924 г. в Ереване.
В 1949г. окончила Ереванский государственный медицинский институт. В 1950-1952гг. работала участковым врачом поликлиники райцентра Залесово. В 1953-1956гг. работала в поликлинике N 3 города Барнаула участковым терапевтом, потом – гастроэнтерологом.
В 1956-1957гг. работала венерологом в Ереванском кожно-венерическом диспансере. С 1957 года работала в Ереванском институте гематологии и переливания крови (в дальнейшем – Республиканский гематологический центр им. Р.Еоляна) лаборантом, в 1966-1972гг. – заведующей серологической лабораторией, с 1972г. – заведующей отделом иммуногематологии.
В 1967г. защитила кандидатскую, а в 1986г. – докторскую диссертации. Ее научные исследования относятся к вопросам иммуно-трансфизиологии, иммуно-репродукции, иммуногенетики и антропологии. Автор около 200 научных статей и 2 монографий.
С 1996 года являлась основателем и заведующей кафедрой гематологии и клинической иммунологии Армянского медицинского института.
В 1996 году была избрана членом Нью-Йоркской АН, а в 1999 году – членом Академии естественных наук РФ.
Асланян Нубар Левонович- доктор медицинских наук, профессор
Нубар Асланян родился в 1931г. в столице Египта г.Каире. Окончив Каирское Национальное училище Галустян, в 1947г. переехал в Ереван и в 1948г. поступил в медицинский институт, после окончания которого работал в Апаранском районе заведующим участком. Учебу продолжил в аспирантуре и в 1960г. защитил кандидатскую диссертацию, получив ученую степень кандидата медицинских наук. Впоследствии защитил докторскую диссертацию и получил степень доктора наук. В 1971г. ему было присвоено звание профессора.
С 1961г. Н. Асланян работал в Институте кардиологии, с 1992г. являлся профессором кафедры биохимии АМИ, а в дальнейшем – основателем и руководителем кафедры клинической биохимии.
Профессор Н. Асланян – автор более 500 научных трудов. Н. Асланян был замечательным преподавателем, накопленный годами опыт и знания в популярной форме передавал своим ученикам.