Թեև «Գիտության շաբաթ․ Հայաստան 2025» փառատոնի հիմնական թեմաները (սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 5-ը) ընդհանուր գիտություն, տեխնոլոգիա և ճարտարագիտությունն էին, Հայկական բժշկական ինստիտուտի Բժշկական ֆիզիկա առարկայի դասախոս Ն.Աթոյանի ուղղեկցությամբ իրենց մասնակցությունը ունեցան բուժական և ստոմատոլոգիական ֆակուլտետների 1-ին կուրսի ուսանողները, փառատոնում գտան մի շարք ուղղություններ, որոնք անմիջականորեն կապված էին իրենց մասնագիտության հետ։ Բժշկական ոլորտում Գիտնական-Բժիշկների (Physician-Scientists) պահանջարկն անգնահատելի է։ Այս օրերն ուղղված էին ուսանողներին ցույց տալու, որ […]
Monthly Archives: October 2025
Սույն թվականի սեպտեմբերի 26–ին Հայկական Բժշկական Ինստիտուտը հյուրընկալեց Մեհրաբյանի անվան Բժշկական Քոլեջի մի խումբ ուսանողների: Նրանք այցելեցին ՀԲԻ-ի Անատոմիայի թանգարան և մասնակցեցին գիտական սեմինարին, որն անցկացվեց Մարդու անատոմիայի, տեղագրական անատոմիայի, նորմալ ֆիզիոլոգիայի և հյուսվածաբանության ամբիոնում։ Սեմինարի ընթացքում քննարկվեցին հետևյալ թեմաները. 1. Կենսաբանական ակտիվ նյութերի ազդեցությունը մարդու ֆիզիոլոգիական վիճակի վրա։ 2. […]
Ախտաբանական անատոմիա դասախոս Ի․ Ա․ Սոխակյանը կենսաքիմիա առարկայի դասախոս Հ․ Ս․Սարգսյանի հետ համատեղ իրականացրեց բաց դասախոսություն, որը նվիրված էր «Դիստրոֆիաներ․ Դիսպրոտեինոզներ և լիպիդոզներ և նրանց պաթոգենեզի կենսաքիմիկան մեխանիզմները» թեմայի ուսուցանմանը։ Համատեղ դասը նպատակ ուներ ուսանողների համար կազմակերպել արդեն իսկ ուսումանսիրված նյութի կրկնություն /կենսաքիմիա/ և ցուցադրել դրա անմիջական կապը ախտաբանական անատոմիայի […]
Անցկացվեց գործնական կորողությունների ամրապնդման և գնահատման դաս «Քսուկների պատրաստումը, ներկումը և մանրադիտումը»։ Գործնական ունակությունները գնահատվեցին համաձայն նախորոք սահմանված աշխատանքային կարգի և գնահատման չափանիշների։ Այս կայանի ուսուցումը հնարավորություն է տալիս ապագա բժիշկներին ստանալ քսուկներ, կատարել նրանց նախապատրաստում՝ ցուցաբերելով պրէանալիտիկ էտապի տեսական և գործնական կարողություններ։ Այսպիսի կայանների ներդրումը ուսումնական գործընթացում հնարավորություն է […]

Хотя основными темами фестиваля «Неделя науки: Армения 2025» (с 30 сентября по 5 октября) были общая наука, технологии и инженерия, студенты первого курса лечебного и стоматологического факультетов Армянского медицинского института приняли участие в мероприятии под руководством преподавателя предмета «Медицинская физика» Н. Атоян. На фестивале они нашли множество направлений, непосредственно связанных […]
Monthly Archives: October 2025
26 сентября текущего года Армянский Медицинский Институт принял группу студентов Медицинского колледжа имени Мехрабяна. Студенты посетили Музей анатомии института и приняли участие в научном семинаре, организованном кафедрой анатомии человека, топографической анатомии, нормальной физиологии и гистологии. В ходе семинара были обсуждены следующие темы: 1. Влияние биологически активных веществ на физиологическое состояние человека. […]
Преподаватель патологической анатомии И. А. Сохакян совместно с преподавателем биохимии Х. С. Саргсян провел открытую лекцию, посвященную теме «Дистрофии: диспротеинозы и липидозы и их биохимические механизмы патогенеза». Цель совместной лекции заключалась в организации повторения уже усвоенного материала для студентов (биохимия) и демонстрации его прямой связи с патологической анатомией. Такая лекция […]
Проведено занятие по укреплению и оценке практических навыков «Приготовление, окраска и микроскопия мазков», что предоставляет будущим врачам возможность готовить мазки, демонстрируя теоретические и практические навыки на этапе преданализа. Практические умения оценивались в соответствии с заранее установленными рабочими порядками и критериями оценки, Внедрение таких станций в учебный процесс позволяет развивать практические […]